Konkurent Neuralink, Synchron coraz bliżej wprowadzenia swojego urządzenia na rynek

Startup Synchron zwiększa produkcję swojego flagowego interfejsu mózg-komputer, w miarę jak firma jest coraz bliżej wprowadzenia swojego urządzenia na rynek. 

W czwartek firma Synchron ogłosiła, że ​​nabyła mniejszościowe udziały w niemieckim producencie Acquandas, który ma wyjątkową zdolność do nakładania warstw metali tworzących jeden ze składników implantu firmy. 

W ramach umowy Synchron uzyska wyłączny dostęp do technologii warstwowej Acquandas dla wyrobów medycznych, a dyrektor generalny Synchron Tom Oxley i dyrektor ds. technologii Riki Banerjee dołączą do zarządu producenta.

Założona w 2012 roku firma Synchron opracowała interfejs mózg-komputer, w skrócie BCI (z ang. brain-computer interface) zwany Synchron Switch. Urządzenie przypominające stent wprowadza się przez naczynia krwionośne pacjenta i umożliwia osobom o ograniczonej sprawności fizycznej obsługę technologią, taką jak inteligentne urządzenia domowe i kursory, za pomocą umysłu.

Podczas wstępnych badań firma Synchron wszczepiła dotychczas sześciu pacjentom w USA i czterem pacjentom w Australii. Firma będzie musiała przeprowadzić dodatkowe badania, które wykażą bezpieczeństwo i skuteczność swojego urządzenia, zanim organy regulacyjne amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków udzielą zgody na szerszą komercjalizację. 

Tom Oxley powiedział, że Synchron współpracuje z Acquandas od lat, ale oficjalne partnerstwo pomoże firmie w dalszym ciągu wprowadzać innowacje w zakresie wszczepialnej neurotechnologii i skalowania, aby zaspokoić „bardzo dużą niezaspokojoną potrzebę”.  

„Są miliony osób z paraliżem, które naszym zdaniem potrzebują tej technologii i przygotowujemy się do produkcji na dużą skalę” – powiedział w rozmowie z CNBC, Tom Oxley.

Ponieważ firma pracuje nad zwiększeniem produkcji, ma również nadzieję poznać zainteresowanie większej liczby potencjalnych pacjentów. Synchron planuje uruchomienie w połowie lutego oficjalnego rejestru pacjentów, który umożliwi pacjentom z niepełnosprawnością kończyn lub narządów ruchu aktualne informacje na temat badań i udostępnianie szczegółowych informacji na temat ich potrzeb. 

Podobnie jak wiele innych firm BCI, system Neuralink został zaprojektowany tak, aby można go było wszczepić bezpośrednio do tkanki mózgowej pacjenta w drodze otwartej operacji mózgu. Po wprowadzeniu BCI bezpośrednio do tkanki jakość sygnałów neuronowych powinna być silna, ale charakter procedury sprawia, że ​​jest ona z natury bardziej ryzykowna.

Synchron opiera się na mniej inwazyjnej metodzie wszczepiania BCI, która opiera się na istniejących technikach wewnątrznaczyniowych. Stent firmy, zwany Stentrode, jest wyposażony w maleńkie czujniki i po wszczepieniu jest dostarczany do dużej żyły znajdującej się obok kory ruchowej. 

Zdaniem firmy, ponieważ BCI urządzenia Synchron nie jest wprowadzany bezpośrednio do tkanki mózgowej, jakość sygnałów mózgowych nie jest tak silna. Zespół wierzy jednak, że minimalnie inwazyjny charakter procedury ostatecznie sprawi, że będzie ona bardziej dostępna.